Make your own free website on Tripod.com

Haftalık Eylül Yorumları

Haftalık Yorum 30 Eylül 2000
Yönümüz yukarıya olmakla birlikte sanırım bir kere daha 10880 leri görebilme ihtimalimiz kuvvetle muhtemel. Bu sizi ümitsizliğe itmesin. Borsanın yükselmesi için tek bir şart vardır biliyormusunuz. İNSANLARIN BORSANIN YÜKSELECEĞİNE KESİN İNANMALARI. Bu inancın heçbirzaman yüzde 100 olduğu düşünülemez ama varsayalım  ki inanç yüzde 100 olsun. Bu durumda yatırımcılar kesinlikle satmamayı seçerler. Günlük ceketçiler sabah alırlar akşam yükseldiğinde satarlar ve herkesin para kazandığı dönem başlar.Piyasada 1milyon yatırımcı olsun. ve bunların elini kolunu bağlayalım kimse mal almasın ve satmasın. ve benimle birlikte elinde 100 milyonu olan bir kişi daha birlikte borsaya girelim. Sabah alalım tavan fiyattan. Ertesi gün satalım 1 lot tavan fiyattan. Sırayla senetlerin tümünü elden geçirip tavan yaptıralım. Bu durumda sıfır parayla endeksin çok yukarılara icabında 36000 endekslere getirmemiz çok kolay. Bu durumda para girişi de yoktur aslında ama borsa yükseliyordur. Para girişi yok diye tepinen borsa yorumcularına ithaf ediyorum yazımı.

Haftalık Yorum 23 Eylül 2000
Giren paralar aynen geri çıktı. Bu arada kısa vadecileri de küstürmemek için onlara bir mama verdiler. Onlar para girişi yaptılar ve dün kar realizasyonu yaparak nemalandılar. Pzt ve Salı düşüş olabilir. Yönümüz yine yukarı olacaktır. Euroya müdahale olumlu olarak ta yorumlanabilir. Aslında bizi etkilememesi lazım. Pozisyonları korumak ve günlük dalgalanmalara kapılmamak en iyisi olacak. Şu anda görülen odur ki endeksi kontrol altına alabildiklerini gördüler. Bundan sonra endekse istedikleri her şeyi yaptıracaklar. Biz yorumcuların işi daha da zorlaştı. Kararı onlar verecekler biz bakıp kalacağız.

Haftalık Yorum 15 Eylül 2000
Benim grafiklere göre uzun vadeciler son 15-20 günde topladıkları malların bir kısmını aşağıya vermek suretiyle borsanın çökmesini sağladılar. Amaç eğer mal satmak ise neden geçen günlerde mal aldılar bunlar. Yoksa ekonomi kötüye mi gidiyor hayır. Ohalde bu plana kanmayalım. Önümüzdeki haftayı yukarıda kapatacağız. 12500 leri görebiliriz oralardan satışlar gelse de önemli değil.

Haftalık Yorumlar