Make your own free website on Tripod.com

Yenile Haftalık Yorumlar Yenile

Haftalık Yorum 31 Ağustos 2001
Endişe edecek bir durum yok. Aslında yönümüz yukarı. Benim düşüncem iyi kağıtlarda satış baskısı oluşturulmuş durumda. Bunlar yukarı gitmesin diye özel itina gösteriyorlar. Benim herseferinde analiz.com daki yarışmada üst sıralarda yer alan ve beni defalarca şampiyon yapan liste Ağustos ayında sonuncu oldu. Yani iyi kağıtlar aşağı kötü kağıtlar yukarı. Bu durum belki bu ay düzelebilir. Bu ay girdiğim liste yine şu anda sitede yayınlanmıştır. İnceleyebilirsiniz NECMİ BAYSAL

Haftalık Yorum 25 Ağustos 2001
Geçen gaftalık yorumumuzdaki 2 ihtimalden ilkini önce ikincisini de arkasından gerçekleştirip çifte kavrulmuş yaptılar. Daha önce doğan grubunda şimdi de garantide  galiba biraz da işbankasında spekülasyon yapıldı. Daha kimbilir başımıza neler bulup çıkaracaklar. Rahat durmaz bunlar. Tek seçeneğiniz var hiçbir şeye kanmadan senedinize güvenmek sabırla beklemek. Bu hafta 10200 direnç diycekler 10800 diycekler daha bir sürü dirençler bulurlar. Direnç mirenç yok. Sadece 9500 destek gerisi palavra. Borsa bir yere gitmiyecek sadece söğüşleme kademesi değişti. 10000 11000 aralığı. Sakin olun sabırlı olun kendinize güvenin. NECMİ BAYSAL

Haftalık Yorum 18 Ağustos 2001
9500 ün sağlamlığı yeniden anlaşıldı. Tabii ki ayı tuzağı olarak aşağıya kaydırdılar milletin elindeki malı aldılar. Bu durumda  en kritik noktaya geldik. 2 ihtimal var. Birincisi 9900 lere kadar getirip oradan aşağıya indirmek. Ya da biraz daha gaz verip 10000 üzerine atmak. Ancak 10000 11000 aralığında gidip gelerek milleti söğüşlemek. Hangisi işinize geliyorsa o ihtimali kullanın. Geçen hafta da dediğim gibi en iyisi hiç al satlara girmeden uzun vadeli yatırımda beklemek. Yoksa her an ters köşede kalabilirsiniz. Görüyorsunuz 8000 ler derken bir günde 9500 oluverdik. Bilmem ne kadar işlem hacmi ile. Peki bu para nerdeydi 2 gün evvel. En iyisi hiç kafa yormayın. NECMİ BAYSAL

Haftalık Yorum 11 Ağustos 2001
11 ağustos benim doğum günüm. Kutlamak dahi istemiyorum. Borsa biraz moral verse belki bir pasta işlemi yapardım. Neyse. Borsa ile ilgili mail gruplarında mesaj trafiği oldukça düştü. İnsanlar fikirleşmez oldu. Mail sayısındaki düşüşe bakarsanız aşağıdakileri algılayabiliriz. Bu durum borsanın tamamen tükenmişliğini ve diplerde olduğumuzu gösteriyor. Bundan sonraki aşama borsadan mal almayı düşünecek moralde insanlar kalmadığına göre onlara mallarını sattırmak çok kolay olacak.
1- Zaten mallarını satmak zorunda olanlar satacaklar. çünkü yarın adam kira ödeyecek maaş ta yetmiyor biraz satıp kirayı yatıralım diyecekler.
2- Borsayı yukarı yaptırmadığın zaman aşağı aşağı gösterdiğinde amanin şu elimdeki son malı satayım bari bu kadarını kurtarayım zararın neresinden dönülse kardır mantığı geçerli olacak ve bu yayılacak bu durum yeni satışlar olacak.

Bu durumda borsanın yukarı çok çok gitmesini beklemek yanlış oluyor. Yatırımcı mantığını unutuyoruz bu günlerde. Ancak 20000 endekste yatırımcı mantığı işliyor. Biz borsa düşecek dediğimizde aldığımız tepki şöyleydi (tabii ki kınamıyorum) "Biz türkiyenin geleceğine yatırım yapıyoruz. Geleceğimiz parlak bize düşecek deme yolda yaya kalacaksınız gel sende bize katıl malları uzun vadeli olarak al sende" diyerek karşı çıkıyorlardı.
Şimdi durumu bu yazılanlar ışığında değerlendirin. Borsanın bir türlü yürümediği bu günlerde moralinizi yüksek tutun gelecek yatırımı bu günlerde yapılır. Eğer yok olmayacağınıza inanıyorsanız sabredin senet değişikliği yapabilirsiniz bu kayıp değildir.  Bazen fırsatını yakalayınca satıp 2 kademeye tekrar yerine koyabilirsiniz. Ancak bu günlerdeki gibi borsada her seferinde ters köşeye yatırılma ihtimali çok yüksektir. Mal alırsın düşer. Piyasa kötü dersin satarsın aynı gün yüzde 5 yukarıya gider yeniden alırsın ertesi gün yüzde 5 düşer. İşte paranız aslında bu durumlarda kaybolur.
Teknik olarak endeksin sağlam desteği 9500 civarında. Buranın aşağı kırılacağını düşünmüyorum. Gelen bilançolara genel olarak baktığımızda şimdilik kötü olmakla birlikte şirketlerin yeni duruma uyum çabaları olduğu görülüyor hatta uyum gösterdikleri anlaşılıyor. Bu uyum 9 aylıkta daha belirgin olacak daha iyi bilançolar gelmeye başlayacak.  
Uzun vadeci olun. Herkese morali yüksek günler dilerim. NECMİ BAYSAL

Haftalık Yorum 4 Ağustos 2001
Bu hafta da Vestel ile ilgili bir laf çıkartıldı. Bu borsa demek ki mal toplayabilmek için uygun yerlerde. Bundan sonra mal ile uzun vadeli beklemek en iyi çözüm. Her gün borsa ne olacak diye bilmece çözmek bugünler için gereksiz uğraş oluyor. Gerçi uzun vadeli mal ile beklemek bizleri sıkıyor. Bu şekilde beklerken acaba endekse göre enflasyondan daha fazla kazanç sağlamak mümkün olamazmı. Zaten ben bu şartlar gereği yeni bir portföy yönetim sistemi ile çalışmaya başladım. İlerde paralı olacak olan bu yöntem ,  denemeniz ve takip etmeniz için sizlerin kullanımınıza şimdilik ücretsiz açık olacak. Üyelik sistemine alışabilmeniz için  bu özel sayfalara şifre ile girilebilecek. Sistemi bu hafta yetiştirebiliriz sanıyorum. Sistemi 1.5 aydır kullanıyorum. endekse göre enflasyondan daha yüksek kazanç sağlanıyor. Bunları grafikleri inceleyince ve sistemi günlük takip edince sizler de anlayacaksınız. Teknik anlamda  endeksi pazartesi günü daha yukarı çıkartamıyacaklar. O yüzden benim söylediğim 10700 leri bile göremeden bir kar realizesi tabii aslında maltoplama düşüşü gerçekleştirecekler. 2 kademe takip edenler kullanabilirse buyursunlar. 2 kademeye bakmıyorsanız mal taşımaya devametmek iyi olacak.
Necmi Baysal

Temmuz Yorumları
Haziran Yorumları
Mayıs Yorumları
Nisan Yorumları
Mart Yorumları
Şubat Yorumları
Kasım Yorumları
Ekim Yorumları
Eylül Yorumları