Make your own free website on Tripod.com

Yenile Haftalık Yorumlar Yenile

Haftalık Yorum 31 Mayıs 2001
Bu gün Yüksel Yalovanın yaptığı numarayı biliyorsunuz. Daha önce Enis Öksüz ve tarım bakanının yaptıkları numaraları da biliyorsunuz. Bu gün için düşünürsek önümüzde 2 alternatif var. Birincisi bankalardan tütünden tarımdan götürdükleri yetmemiş gibi borsa yatırımcısından da götürmek fiili. Bu gün borsanın dip olduğunu biz bilmiyoruz ancak birileri var ki biliyorlar. Biz sadece teknik analiz sonucu değerlendiriyoruz. Bana soranlara oturun oturduğunuz yerde diye cevap veriyordum. Ama o bilen birileri demişseki "sen şöyle bir konuşma yap sonra da 2 saat sonra yanlış anladınız ben öyle demedim de" Yalova da böyle yapmışsa ihtimalidir. Bu ihtimal manipülasyon fiilidir. Cezası çok ağır olması gerekirken TÜRKİYEde afedersiniz demek yeterlidir. Gelelim ikincisine. Derviş programı hazırlarken bunlar konuşulmamışmıydı acaba konuşulmuştu. Para gelmeden önceki günlerde 15 günde 15 kanun denmemişmiydi denmişti. Peki bu zat-ı muhteremler bunları biliyorlardı da o günlerde neden hiç konuşmadılar. Acaba borçlarımızın çok olduğunu ve memur maaşını dahi veremiyecek duruma geldiğimizi yani battığımızın farkında değillermiydi. Tabii ki farkındaydılar ki konuşmuyorlardı. Ancaaak para geldiğinde güvensizlik piyasadan silinmekte olduğu anlaşılınca eski tas eski hamam bulundukları yerlerde pastayı pay etmeye devam. Siz bu tütün hububat ve bankalar dan kimse nemalanmıyor diye düşünebiliyormusunuz. Yakılacağı kesin olan tütünü iyi fiyatla almak için neden çaba sarfediliyor sanıyorsunuz. Köylüyü düşündükleri için mi. Seni beni kim düşünür. Aldıkları buğdayı dışarıya daha ucuz fiyatla satmanın Türkiyeyi yukarıya kaldırmıyacağını bilmemek için aptal olmak lazım. Ama sanmıyorum ki insanlarımız aptaldır. Dünyada en zeki yaratık bizim insanımızdır. Almanyada üçkağıtçılık zarfçılık konusunu anlayamıyan alman polisi Türkiyede staj görmeye gelmişti. Bu demektir ki başkalarının daha anlayamadığı şeyleri biz icat etmekte üstünüzdür. Tabii işte bu tip işlerde elimize kimse su dökemez. Eh aptal olunmadığına göre bu fiil de önce kendini düşünmek ve Türkiyenin kuyusunu kazmaktır.
Gelelim bu haftanın yorumuna. Yukarıda izah ettiğim ihtimallerin hangisine baksanız bundan sonrası için teknik analiz yorumu yapmak mantıksızlık olacak. Neden derseniz ben şimdi diyeceğim ki borsada orta vadeli yatırımcılar durumunu bozmasın kısa vadeciler de mal alsın. İyi de ya yarın bankalar kanunu da iptal edilecekse. Çünkü bankalarda siz sanıyormusunuz ki hiç dümen dönmemiş olsun. Bunlar açığa çıkmasın diye türlü engellerle karşılaşacağız. Ya da fazilet kapatılacaksa. Yada sınırsız hububat alınacağı açıklandığına göre dünyadaki hububat stokları Türkiyeye gelecekse. Ben bunları nerden bileyim. 21 ekim 2000 haftalık yorumumda borsa için 42000 öngörüsünde bulunmuştum. Kasım ve Şubat krizleri çıkmasaydı Acaba borsada neler olurdu. Artık para piyasalarındaki güvensizliği temizlemelerine imkan yok. Şu anda üzgünüm ki 3. kriz beklentim kuvvetlendi. Bu Kemal Dermişin sonu da Atilla Karaosmanoğlu gibi olacak. Adamın o yıllarda açıkladığı ekonomik pakete bakın hiç yanlış varmı .yok. O dedikleri yapılsaydı şu anda Almanyayı bile geçmiş olurduk. Bu kadar engellere rağmen hala ayakta kalabilmemiz gücümüzü gösteriyor. Yanlız benim görüşüm 3. kriz ekonomik kriz olmayacak. Ekonomik sebeplerle oluşan toplum krizi olacak. Ve toplumun da hedefinin neresi olacağı bilinmez. Toplum mantık ile hareket etmez. Sadece bir tarafa doğru gider. Hepinize krizsiz günler dilerim. Sağlam olduğuna inandığınız senette beklemeye devam ediniz. Ayrıca paranızın bir kısmı ile de dolar yatırımı yapıp bankaya yatırmadan ayakkabınızın içinde saklayınız. Bankalar da faizlerin düşmesini istemediklerine göre dolar iyice bir yükselsinki öyle sendikasyon kredisiyle para kazanmanın ne olduğunu anlasınlar. Dolar 2.500.000 lira olduğunda zaten ayakta banka filan da kalmaz hepimiz rahat ederiz. Onlar da rahat eder tam istediklerini bulurlar.     

Haftalık Yorum 26 Mayıs 2001
"
Endeks 13400 üzerine çıkmadıkça mal almayın. Şimdi düştü aman yine almayın 10500 lere inebilir. Onun için şimdi satın. Para girişi olmazsa iner Para girişi olursa yükselir. Siz almayın ki biz alalım. Siz 13400 de alın endeksi 15000 yapalım. Nasıl olsa siz 1600 puan çıkınca para kazanamamış olursunuz. Satmazsınız. Daha sonra bir daha düşürürüz o zaman da korkudan bize ucuzdan satarsınız paralarınızı alırız."
Bu tip yorumları bu günlerde sık duyacakcınız. Ancak mesela 30000 endekste iken de "bu endeksin 50000 ve hatta 80000 e kadar yolu var malınızı satmayın" türü laflar duyacaksınız. İşte o zaman malınızı satın kaçın bir daha borsada görünmeyin.
Bakın sürekli orta vadeli olarak bekletiyorum sizi. Arada 3 kuruş kapacağım diye yem olmamanız için dalgalanmalarda durumun endişe verici olmadığını vurguluyorum. Ekonominin şu anda düze çıkmadığını ben de biliyorum. Ancak yapılan hamlelerin iyi yönde sonuç vereceğini biliyorum. Hazine ihalesi olumlu sonuçlanmadı. Ama kime göre olumlu değil bankalara göre. Kime göre olumlu devlete göre. Bu durumda ne yapmalıyız. İşte onu yaptılar. Borsayı düşürdüler faizi yükseltmek istediler. Doları kurcaladılar.Borsada  İş C yi Sabancıyı aşağı vererek becerdiler. Tabii moralimizi de bozdular. Bu işlere karnım tok. Olaya şöyle bakın.Ortada pasta yok ama Derviş derki olmayan pastayı dağıtamayız. İşçiye veremeyiz diyor  onlar huzursuz oluyor. Tarıma veremeyiz diyor bu sefer çiftçi huzursuz. Bankaya da yüksek faiz veremeyiz diyor ihalede. Hadii bu sefer de onlar huysuzlanıyor çifte atmaya çalışıyorlar. Be kardeşim benim fabrikam batıyor kimseden 5 kuruş avanta alamıyorum işçime hiç olmazsa karnını doyuracak para veriyorum işten çıkartmıyorum bekliyorum durum düzelsin diye. Hiç olmazsa senin bankan az da olsa para kazanıyor. Şu dönemi atlatıncaya kadar sıfır karla çalışsan ne olur. Bunlar alışmışlar parayı halktan topluycaklar mevduat falan. Sonra lüp diye devlete verecekler kar cepte Valla bütün hazine bonolarını devlet halka satar da onlar havalarını alırlar. Aslında banka sistemi şöyle çalışmalıdır ve amacı da o olmalıdır zaten. Halk iş yapıp para kazanıyor. Bu yapılırken bazı sektör fazla para kazanıyor. ve parası artıyor. Bu kişiler parasını mevduat diye bankaya 3 kuruş faizle yatırıyor. Yatırmasa ne yapacak sıfır faiz . Paraya ihtiyacı olan sektör eğer malını satamıyan sektör olsa zaten paraya da ihtiyacı yoktur. Eğer para bulsa daha fazla üretim yapacak o sektör de canlanacak daha çok kazanmaya çalışacak. Banka o sektöre paraları kaydırmak suretiyle ekonomide denge oluşturmuş olur ve ekonominin daha hızlı büyümesini sağlar. Tabii 3 ten topladığı parayı 5 ten satarak aradan götürür. Diyelim ki ekonomide geliştirme yapmak isteyen sektör kalmadı. O zaman topladığı parayı verecek yer kalmayacaktır. Bu durumda ekonomi durmalımıdır hayır. Banka 3 ten topladığı parayı devlete 2 ye teslim etmelidir. Yani hazine bonoları piyasa faizinin de altında olmalıdır. O da parayı satacak yer olmadığı için kasada tutsa sıfır faiz olduğu içindir. Devlet bu parayı ne yapacak okul yapacak yol yapacak ve bu yatırımlar ekonomide yeni gelişmelere sebep olacaktır. Bu çark böyle dönmelidir.   Bu hafta zaten bildiğiniz şeyleri yazdım. Günlük yorumda da yazdığım gibi ( çünkü o gün yazmam gerekliydi ) un ufak bir endişem yok. Borsa en sağlam yatırım aracıdır. Tabii Türkiye hukuk devleti olmaya devam ettiği sürece. Gerçi hukuk devleti değilse elinizdeki paranın da bir manası yoktur. O zaman yatırım da bir şey ifade etmez. 

Haftalık Yorum 19 Mayıs 2001
Bu hafta size daha yakın perspektiften bakışımı excel dosyası ile veriyorum. Önümüzde 20000 endeks net olarak görünüyor. 15000 noktasını aşabilmek  için bu günlerde biraz sallandık. 13000 aşılacak 15000 de zorlanacağız. Orta vadeci iseniz piyasa sizi ilgilendirmemeli sakin ve rahat olarak bekleyin.

Haftalık Yorum 12 Mayıs 2001
13000 Geçmekte zorlandık. Yanlız bu düşüş bir düzeltmedir. Düşük bir ihtimal olarak 11400 aşağıya kırılırsa o anı iyi değerlendirmek gerek. Satışlar hızlı ise önemli değil. Ancak yüksek işlem hacmi ile düşüyorsa durum sakat demektir. Yüksek ihtimal verdiğim durum ise şudur. Aşağıya 1 yada 2 günlük düşüş 11400 desteğinin kullanılması oradan yukarıya dönüş. Şunu net olarak söyliim 13000 endeks çok önemli bir nokta. Eğer 13000 iyi bir işlem hacmi ile geçersek son noktası 30500 olan bir ralliye başladık demektir. Bu 30500 rakamı şimdilik son nokta olarak görünmektedir. İlerde eğer şirket bilançoları bu günkinden daha iyi olacaksa o zaman yeniden hesaplıyacağım. Sonuç dikkatli olmak şartıyla şimdilik endişe görmüyorum. En sağlam yatırım aracı şu an borsadır. Tabii iyi bir şirket hissesi almışsanız.

Haftalık Yorum 5 Mayıs 2001
Düşeceğine inanmıyorum. Önümüze mısır bağlandı bir kere. O mısıra ulaşıcaz diye bu dolabı çekmeye devam edeceğiz. Kuyuda su kalmadığında zaten haberimiz olacaktır. Endeksin 13000 geçerken zorlandığı belli. Tabiiki bunu kullanacaklardır. Mal alımına henüz yeni başladılar. Bundan sonra yükseliş dönemine geleceğiz. 15000 endeksi daha çok kullanacaklar. O noktayı da pat diye geçersek iste o zaman yandı gülüm keten helva. 

Haftalık Yorumlar
Nisan Yorumları
Mart Yorumları
Şubat Yorumları
Kasım Yorumları
Ekim Yorumları
Eylül Yorumları