Make your own free website on Tripod.com

Haftalık Mart Yorumları

Haftalık Yorum 24 Mart 2001
Geçen haftaki yorumda ihale işinde çuvalladım. Ancak ihale sonrası faizler düştü dolar yükselmedi para piyasası düzelme yolunda. Yaptığım araştırmaya göre yapancılar ocak ve şubat ayında portföylerini azar azar arttırmaya başladı. 8000 dipten itibaren yükseliş trendi içinde olduğumuzu düşünüyorum. 10500 endeks aşıldığında bu trend onaylanacak. Belki de hızlı yükselişler o noktadan itibaren oluşacak. Bu hafta yine sıkışık ve yatay seyre devam edeceğiz. 31 mart'ın çözülmesi gerekiyor.

Haftalık Yorum 17 Mart 2001
Kemal dervişin tuttuğu yol şimdilik sağlam gözüküyor. Sanırım yurtdışından bize para vermek istiyenler yönetimde kendilerinden inanılan birisinin olmasını ecevite telkin ettiler. Yani kayyum yönetiminde işe devam ediyoruz. Bu durumda daha önce telkinlerle yapılması gerekenler öneriliyordu. Bizim politikacılar ayak sürümeye devam ettiler. Şimdiki yönetim şekli öyle olmayacak. Bankaların düzeltilmesi mi gerekiyor. Neşter vurmak mı gerekiyor. Anında neşter vurulacak. Borsanın diplerde olduğunu kesin söylüyorum. Bu hafta ihale yapılıp yapılmayacağını bilmiyoruz henüz. Ancak bana göre ihale yapılmayacak. Piyasaya gerekli para basılarak verilecek. Piyasadaki bu aşırı para faizleri düşürecek ancak dolar 1milyonun üzerine çıkmayacak. Yüksek kurdan döviz alanların canı yanacak. Bu durum TL nin güven kazanmasını sağlayıp tıkanan para piyasası  hareketlerini düzeltecek. Borsanın yavaş olarak yukarı gitmeye devam edeceğini sanıyorum. En güvenli yatırım aracı şu anda borsa. Çimento sektörünü çok fazla unutturdular. İç piyasanın canlandırılması inşaat sektörüyle başlar. Yatırım yapmakta fayda var. Çimsa ve Ünye çimento bence uygun ve risksiz görünüyorlar.  

Haftalık Yorum 3 Mart 2001
Nitekim 24 şubat yorumuna güvenenler kazançlı çıktı. Şu ekonomiyi kurtarmak o kadar kolay ki. Bakın mesela ben ABD olsam eğer TÜRKİYE yi kendime partner olarak görüyorsam para vermem lazım değilmi. Evet. Karşılıksız mı vereceğim yooo. E nasıl vereceğim. Bankalara versem onlar batıracaklar. O zaman gidip TÜRKİYE deki şirketleri satın alırım olur biter. Gelsem borsadaki kağıtları toplamaya başlasam. Eline para lazım olan hissesini satıp ihtiyaçlarını görmeye başlarlar. Aldıkları parayı harcarlar. Sonra ekonomi canlanır. Moraller düzelir. Eline bir işten para geçen kişi gelir borsadan malları yüksek fiyattan satın almaya başlar. Borsanın yükseldiğini görenler de gelirler. Zincir böylece tekrardan tamamlanır. Ekonomi düzelir. Türkiyenin iç ve dış borcu mu ? O daha da kötüye gider. Yabancı borsadaki parasını kar ederek geri götürmeye devam eder. Hükümetler bütçe hazırlarken illa ki açık bütçe yapıyorlarsa kesinlikle işler düzelmez. Ancak bütçe fazla verecek şekilde davranırlarsa her sene bizim lehimize çalışır ve bir gün TÜRKİYE çağdaş dünyadaki yerini alır. Bu nasıl olabilir. Belki şu an çok çok gerekli olan harcamalarda bir nesil kaybetmek suretiyle kısıtlamaya gidilebilir. Eğitim Sağlık ve Askeri harcamalar. Böylece ilerki nesiller garanti altına almış olunabilir. 

Haftalık Yorumlar
Şubat Yorumları
Kasım Yorumları
Ekim Yorumları
Eylül Yorumları