Make your own free website on Tripod.com

Haftlık Şubat Yorumları

Haftalık Yorum 24 Şubat 2001
Borsa dostları mail grubunda hafta içinde yaptığım ara yorumda endeksin bu kötü şartlar altında 7000 lerde dip oluşturabileceğini söyledim. Kaldı ki 10 şubat haftalık yorumun dibinde 7000 rakamı en kötü durum için önerilmişti. Pazartesi günü ecevitin hamlesi sonucu bu hükümetin düşebileceği beklentisi aklınızdan geçmişti değilmi. Dahası devalüasyon aklınızdan geçmemişti ama o da oldu. Şimdi bu şartlardan daha kötü ne olabilir. Borsayı düşürecek başka kötü şart kalmadı. Olsa olsa erken seçim diyeceksiniz. Artık  erken seçim denirse borsa yükselir. O halde uzun vadeli ayırabileceğiniz ne kadar para varsa borsaya girin. Endişe edilecek hiçbir durum kalmadı. Borsadaki kağıtları dolar gibi görebilirsiniz. Hatta dolardan daha sağlam görebilirsiniz.Belki ABD ben o kağıtları tanımıyorum diyebilir. Ama bir çimsa bir ünye çimento ne olursa olsun bir maldır. Elinizde reel bir arsa tapusu bir demir yığını işe yarayan toz haline gelmiş torbalara konmuş değerli kayalar vardır. Yürüyün. 

Haftalık Yorum 17 Şubat 2001
Günlük yorumdaki rakamları test ederek endeksin sağlamlığını anladık. Önümüzdeki ihale başarı ile gerçekleşecek. Bana göre yüzde 65 lerden satılacak ve arkasından faizlerin hızla aşağılara gittiğini göreceğiz. Bu durum kısa vade için bosayı yukarılara taşıyacak. Ancak çok yukarılara gideceğimizi zannetmeyin. Temel analiz açısından sakatlıklarımız var. Endeksin zorlanacağı yeri ilerde tespit edeceğiz. Günlük yorumdaki rakamlar geçerli. Size çimsa ve ünye çimentoyu tavsiye ediyorum.

Haftalık Yorum 10 Şubat 2001

1- borsa bendeki teknik analiz açısından dipleri göstermekte
2- ancak orta vadeli para çıkışı hala devam etmekte daha da süreceği tarafımdan yorumlanmakta
3- yurt dışından ermeni mermeni saldırıları devam etmekte
4- şirketlerin bilançoları henüz az birşey gelmesine rağmen gelenleri de fazla beyenen yok
5- sanırım piyasanın durgunluğa girdiğini ve şirketlerin de bu durgunluktan nasibini alacağını hepimiz biliyoruz
6- durgunluğun kısa sürede aşılacağını düşünebilenler varmı bence yok
7- elinizde çok para var ve bir şirket kurmak istiyorsunuz . acaba bu dönemde şirket kurup fabrika açmayı yani yatırım yapmayı düşünürmüsünüz ben düşünmüyorum
8- yüzde 40 reel faizlerle bile yabancılar aman risk yüksek falan gibi raporlar yolluyorlar
aklıma gelen bu maddeler karşısında borsanın 20 şubata kadar bir yükseliş göstermeyeceğini düşünüyorum 9200 lerden bir miktar alım denenebilir. ancak 7000 endeksleri görebilme ihtimalimiz var. dikkatli olunması gerekiyor

Haftalık Yorum 3 Şubat 2001

Aralık ayında borsadostlarına yolladığım bir mailde yatırım stratejisi açısından malların satılıp 1 ay borsadan uzak kalınması gerektiğini yazmıştım. Şimdi genel duruma baktığımda görüyorum ki borsa uzunca bir süre yatırımcısının yüzünü güldüremiyecek. Bu borsanın pahalı olmasından kaynaklanmıyor. Reel ekonominin borsa açısından incelendiğinde iyimser olunmaması gerektiği sonucuna varıyoruz. Bundan böyle yorumları sadece hafta sonları yapacağım. 

Haftalık Yorum 3 Aralık 2000
Uzun vadeli para çıkışı devam ediyor. Yılbaşına kadar para sıkışıklığı ve yüksek faizler devam edeceğe benziyor. Şimdilik endeks kağıtlarını yukarıda tutmaya çalışıyorlar. Ama piyasanın o kadar morali bozuk ki bütün kağıtlarda fiyata bakılmaksızın satışlar yapılıyor. İşin şirazesi kaçmış bulunuyor. Borsanın yukarı kalkması zorlaştı.

Haftalık Yorumlar
Kasım Yorumları
Ekim Yorumları
Eylül Yorumları