Make your own free website on Tripod.com

Günlük Kasım Yorumları

Günlük Borsa Yorumu 30 Kasim 2000
Para piyasalarının kendi kendisini rehabilite etmesinin daha sağlıklı bir durum olacağını düşünerek ona göre dengelemeye çalışıyorlar. Ekonomik programın özü dövize çıpa sistemidir. Farkındaysanız dövizi sabit ve açıklanan rakanlarda tutuyorlar. Faizler yükselebilir. Faizler yükselince iyi kar gören döviz sahipleri tekrar döviz bozdurup faizleri dengeye sokar prensibi ile devam ediyorlar. Ben umutluyum. Orta ve uzun vadeciler piyasadan uzak kalmalılar. Çok kısa vadeyi bilenler bu dalgalanmalardan güzel para çıkartıyorlardır.

Günlük Borsa Yorumu 29 Kasim 2000
8800 lere kadar sarkmış ve oradan toparlamış bulunuyoruz. Kısa vadeciler için yükseliş hamlesi beklenebilir. 10300 lere kadar yükselebiliriz. Düşüş beklentim kalmadı. Alınan kararlar faizleri aşağıya çekecektir. Bu da borsayı yukarı ittirir. Şimdilik uzunvadeli para çıkışı aynı hızla devam ediyor. Kısa vadecilerin parası ile borsa ayağa kalkar. O arada uzun vadecilerden para gelirse ne ala yoksa yandığımızın resmidir. 5500 endeksi görüveririz alimallah. Allah göstermesin. Amin

Günlük Borsa Yorumu 28 Kasim 2000
Hadi az daha dişimizi sıkalım 8000 e bişey kalmadı. Mal alınmasını tavsiye edemiyorum.

Günlük Borsa Yorumu 27 Kasim 2000
Portföy boşaltmakla doğru iş yaptığım bugün daha iyi anlaşıldı. Yarın geri alım ihalesi var. Piyasaya para bırakılacak. Ancak piyasanın para ihtiyacı bayram dolayısıyla gittikçe artıyor. Bu durum faizlere baskı yapmaya devam edebilir. Otomatik hesaplanan ve daha önce 10150 olan dip 10004 e indi. Kısa vadede yükseliş beklentim çok zayıfladı. 10300 ün aşağı kırılması ihtimali çok arttı. Üstelik endeksin 9000 lere YKBNK nın 3550 lere kadar inmesi beklenebilir. Endeksin en fazla düşerek bizi bu işkenceden kurtaracağı yer 8000 endeks.

Günlük Borsa Yorumu 24 Kasim 2000
Borsadostları grubunda uyarıda bulundum dün. Burda da durumu değerlendireyim. Dün ben kesinlikle yükseliş beklentisi içindeydim. Benim makinada 12500 piyasanın işlemleriyle işlem hacimleriyle otomatik hesaplanan desteği (ki bu gerçek destektir)12500 lerde oluşmuştu.Destek oluşmadan ancak desteğin şurda olduğu grafikler yardımıyla tespit edilmeye çalışılır. Ancak burda gerçek destek oluşmuştu. Fakat ertesi gün hızla düşmeye devam ettik. Hadi ayı tuzağı olabilirdi. Ve endeks dipteydi aslında. Hatta biz daha evvel 10300 lere kadar sabretmeyi bilen yatırımcılardık. Ama dün yükselmeliydi. Yazdım eğer hamle yapmazsak bir problem vardı. Uzaklaşmak lazımdı. Ve aşağı düşmeye devam ettik. Ben de uzaklaştım ve portföy boşalttım.

Günlük Borsa Yorumu 23 Kasim 2000
Borsada güven duygusu çok önemlidir. Endeks o kadar hızlı düştü ki insanların senetlere güveni kalmadı.Bu da borsanın yükselişini zora sokar. Belki yükseliş yılbaşından sonraya kalabilir. Size ilginç bir grafik vereceğim. Bu sitenin günlük ziyaretçi grafiği endeks karşısında gösteriliyor. Borsa yukarıdayken kişilerin herhangibir yardıma ihtiyaçları yok. Günlük giriş 400 adedin altında. Ancak borsa hızla düşmeye başlayınca ziyaretçi sayısı artmaya başlıyor. En dipteyken ziyaretçi maksimum oluyor. İnşallah şu andaki ziyaretçi sayısı daha da artmaz.

Günlük Borsa Yorumu 22 Kasim 2000
Devlet  piyasa durumunu düzeltmek için çok planlı bir müdahale yaparak sistemi yerine oturttu. Yapılan iş şu önce hazine konuştu. Biz kontrol sistemi edeceğiz dedi. Arkadan Ecevit siz içeri alınan kanuna uymamış kişiler ile ilgili söylenenlere bakmayın. Endişe de etmeyin dedi. Arkasından merkez bankası 1.5 milyar dolar piyasaya vererek türkiyenin ödeme gücünü ortaya koydu. Faizler yüzde 250 lerden bir anda yüzde 40 lara indi. Bu müdahaleyi 2 gün önce yapsalardı bu kadar etkili olamazdı. Zamanlamaları da harika idi. kendilerini kutlamamız lazım.
Sizlere neden sakin ve sabırlı davranmanız gerektiği konusunda aydınlatmak için elimdeki özel grafiklerden veriyorum. İnceleyince anlıyacaksınız.
Paragirisi grafiği sandığımız kadar para çıkışı yaşanmadığını gösteriyor. muhtemel dip noktasının 11950 lerde olduğunu söylüyor. 
Otomatik tahmin dibin 10150 olduğunu hesaplıyor.
Hafta İşlem hacmi piyasanın diplerde olduğunu ve yeteri kadar süre işlem yapıldığını önemli bir yükseliş olması gerktiğini söylüyor.
Dalgalılık artık yükseliş başlıyacak mal al işaretini veriyor.
Piyasa sıkışma g2 Mal lım işaretini veriyor.
Piyasa gevşeme g2  2 gün içinde mal al işaretini verecek gösterge dipte
Yükselen Düşen g2 2 gün içinde mal al işaretini verecek gösterge dipte

Günlük Borsa Yorumu 21 Kasim 2000
Paragirisi grafiğinin son durumuna göre endekste muhtemel dip noktası 11950 muhtemel tepe noktası 30400 lerde bulunuyor. Bu düşüşte dikkat ederseniz para çıkışı çok az bu borsada mal toplandığı anlamına geliyor. Bizleri sersemlettiler. Yapacağımızı şaşırdık. Böyle olması normaldir. Yatırımcıların sakin olması ve neticeyi kabullenmesi daha mantıklı olacak. Eğer dalgalanmalara girerseniz kazanamayacaksınız. Eğer biz bu düşüşten önce satsaydık şimdi de alsaydık diye düşünüyorsanız onu size yedirmezler. Boşuna hayale kapılmayın. Kaldı ki piyasa o kadar hızlı gelişiyor ki bunun hızına hangi aracı kurum yetişebildi ki siz yetişesiniz. Yatırımcı mantığı ile düşünmek en hayırlısı.

Günlük Borsa Yorumu 20 Kasim 2000
Endeksin bu gün ne olacağı önemli değil. Eğer malınızı 13000 lerde orta ve uzun vadeli olarak almışsanız beklemeye devam. Bence endeste AB yüzünden olan bu düşüş kimse tarafından beklenmiyordu. Herkes sizden farklı değil yani. Endeks diplerdedir ve dipte iken 1000 2000 puanın önemi yoktur. Endeks yükselecekse illa ki yükselir. Sadeceböyle kötü haberde endeks üzerinde grafikte bir zedelenme olur. Merak etmeyin tamiri uzun sürmez.

Günlük Borsa Yorumu 16 Kasim 2000
FESUPHANALLAH işimiz allaha kaldı. Elimize bir tespih alalım dualara başlayalım. Bu borsa başka türlü yükselmeyecek herhalde. Allahım sen bize peygamber sabrı ihsaan eyyle. Sen bizi bu borsada para kazananlardan kıl. İyice serseme döndük bir aşağı bir yukarı. Allah bilir yarın da yukarı gideceğiz. Ne zor işmiş bu yaa.

Günlük Borsa Yorumu 15 Kasim 2000
Neden herkes hergün borsayla ilgilenmek ihtiyacı duyuyor. Heyecan yaşamak için olsa gerek. Belki de bu heyecan  insanların genç kalmasına sebep oluyordur. İyide son günlerdeki gibi seanslar olursa saçımızda tel kalmayacak. Ya beyazlayacak yada yolunacak. En iyisi borsayla ilgilenirken daha sakin olmak sanırım. Hedefim 14933*14933/12667=17604 olacaktır. Bu hedef yeni bir düşüş dalgasının gelmesini beklediğim yerdir. Gevşeyince de 15133 ten yukarı döneceğiz. Bu rakamları bir aklımızda tutalım bakalım ne olacak.

Günlük Borsa Yorumu 14 Kasim 2000
Gerçekten sabretmek zordu. Artı kapattı ama önce 300 puan artı sonra 900 puan eksi sonradan toparlanma. Ne seanstı ama. Trend daha belirmeye başlıyor. Sıkı durun yerinizde.

Günlük Borsa Yorumu 13 Kasim 2000
ABD deki seçim sonuçları uzun vadeli para girişinin önünü kesti. Sanıyorum ki yabancılar alımlarını durdurdu. Uzun vadeli para girişi yok çok az çıkış başladı. Bu bizim için 20000 endekste kötü görünebilirdi. Ama şimdi ben buna temkinli yaklaşıyorum. Kısa vadeli göstergelerim yarın artı olacağını söylüyor. Yanlız çok sıkışık seanslar yaşayacağımızı düşünüyorum. Sabretmek zor olacak.

Günlük Borsa Yorumu 10 Kasim 2000
Yeni bir taban oluşumu gerçekleşmekte. Günlük 90 puanlık artış olmak üzere bir trend içindeyiz. Daha hızlı yükselişler kar realizesi getirir. Herkesin sabretmesini öğrenmesi lazım. Amanin yatırım köşesini de okuyun. Galiba yorumlarımı değiştirmem gerekecek.

Günlük Borsa Yorumu 9 Kasim 2000
Yırttık. Yanlız dikkatimi çeken şey yine düşerken işlem hacminin artması idi. Bu durum son günlerde uygulanan bir sistem sanırım. ÖLÜM KUYUSU FORMASYONUNDA bu durum vardı. Artık yukarı gitmeye devam edeceğiz. Hedefimiz kısa vade için 16700 olması mümkün.

Günlük Borsa Yorumu 8 Kasim 2000
Bu düşüş endekste düzeltme değil resmen bizi düzeltme şeklinde gelişti. Bir kere şunu söylim henüz paragirisi  devam ediyor. Eğer yarın 13300 altına vermeye kalkılırsa bu endeksi 12616 ya kadar düştüğünü görürüz. Bu sene eski yıllara göre daha acımasız bir oyun tezgahlanıyor. Kimsenin ayakta kalmasına izin vermiyorlar. Ortalıkta ne hükümet devrildi ne ARCLK ne AKBNK   iflas etti. AB kabullenme kağıdı geldi sanki bizim şimdiye kadar bilmediğimiz maddeleri sıraladılar. Adamlar bizi gayet güzel tahlil etmişler. Bu arada bankalar birleşmesine getirilmesi düşünülen vergi avantajı bankalara tavan yaptırtacak değerdeydi. Yanlız AB kağıdında kıbrıs işini araya sıkıştırmaları kötü. Fransada da ermeni soykırımı yasası kabul edilmesi bizim ilişkileri bozacağı için kötü. Bu kadar büyük düşüş olamaz. Benim tahminim yarın artı açıp artı gideceğimizdir. Yoksa 13300 altına indirildiği anda geberdiğimizin resmidir. Yani top ortada görünüyor. İnşallah bizim kaleye girmez.

Günlük Borsa Yorumu 7 Kasim 2000
Yarın endeks 14100 14450 aralığında hareket edebilir. Artı kapatma ihtimalimiz var. Endişe edecek bir durum söz konusu değil. Yukarıdaki dirençleri kazasız belasız kırabilmek için bu düzeltmeye ihtiyacımız vardı.

Günlük Borsa Yorumu 6 Kasim 2000
Yukarıda açtı ama yukarıda kapatamadı. Endeks üzerinde köpük tabakası vardı onu aldılar. Yarın 14100 lere kadar inebilir. Dün mal almanızı tavsiye etmiyordum. Yarın düşüş sırasında herkes mal satarken siz mal alın. Zayıf bir ihtimal bile olsa 13900 stoploss   noktası orayı kırıyor gibi gösterip stoploss çulara mal sattırmayı deneyebilirler. Mal satmanızı tavsiye etmiyorum.

Günlük Borsa Yorumu 3 Kasim 2000
İşte yüksek işlem hacmi. Buyrun bakalım ne olacak. Pazartesi günlük 800 trilyonun üzerine çıkamıyacağımızı anladığınızda endeksin daha fazla yürümeyeceğini söyleyebilirim. Yada zaten 1 günlük canı var endeksin. Yukarı açılabilir. Pazartesi yukarıda da kapatabilir.Mal almanızı tavsiye etmem.

Günlük Borsa Yorumu 2 Kasim 2000
Bu gün baktım yorumcular işlem hacmi az diye yakınıyorlar. Yükselişi göremiyorlar. Halbuki uyarayım sizi yüksek işlem hacminden korkun. Yarın 14200 lere kadar ilk seans vereceklerdir. Daha sonra endeks  toparlanacaktır. Endişeli bir durum yok. 15500 kısa vadeli hedefimiz .

Günlük Borsa Yorumu 1 Kasim 2000
Aştık. Şimdi 14450 ile 14000 arasında yarın dalgalanabiliriz. hedefimiz 15500 olabilir. Enflasyon datasıyla 15100 de  sendeleyebiliriz.TUPRS iyi gidiyor gidecek te. SAHOL da iyi.

Günlük Yorumlar
Ekim Yorumları
Eylül Yorumları